понеделник, 30. јануари 2023. Вести денес: 0
home Ракомет

Македонскиот ракометар се запиша историјата: Стефан од Металург најмлад стрелец во Лигата на шампионите

Македонскиот ракометар се запиша историјата: Стефан од Металург најмлад стрелец во Лигата на шампионите

Ракометарот на Металург, Стефан Додиќ стана најмлад стрелец во историјата на ракометната Лига на шампиони. Тој со 15 години и седум месеци успеа да се запише во листата на стрелците на вчерашниот натпревар со Чеховски Медведи.

Додиќ доби шанса да изведе седмерец и го реализира пеналот по што доби честитки од своите соиграчи.

Металург го загуби натпреварот со 33:25, што е негов петти пораз на исто толку натпревари во досегашниот дел од сезоната.