вторник, 27. септември 2022. Вести денес: 62
home Ракомет

Македонија убедливо поразена од Романија

Македонија убедливо поразена од Романија

Женската ракометна репрезентација на Македонија загуби на гости кај Романија со 33-22 во Букурешт во рамките на баражот за Светското првенство (СП) кое ќе се игра на крајот на 2021 година,

Најдобра кај Романките беше Неагу со 11 постигнати гола, пред Динка со пет и Моиса со четири, додека кај Македонија, Ристовска имаше осум, а Јанеска и Стојковска додадоа по пет гола.

Реваншот во баражот за СП 2021 се игра на 21 април во Скопје.

Коронавирус