среда, 25. мај 2022. Вести денес: 155
home Ракомет

Македонија прегазена од Шпанија, судбината се уште е во наши раце

Македонија прегазена од Шпанија, судбината се уште е во наши раце

Македонската ракометна репрезентација го запиша првиот пораз на Европското првенство во хрватска откако вечерва во Вараждин загуби од Шпанија со 31:20 (15:6).

Со премногу мотив велгоа нашите ракометари во дуелот со европскиот вицепрвак, одбраната 5-1 не профункционира, како ни нападот „7 на 6“. Згора на тоа Шпанците ја казнуваа секоја наша грешка во нападот (имавме вкупно 14 во првиот дел). Сериозен удар за нашата игра беше во 11.минута кога со грч на лицето и со болка во бутниот мускул играта ја напушти нашиот капитен Кирил Лазаров (не влезе во игра до крај на дуелот). Во 19.та минута Георгиевски намали на 5:8, но потоа следуваше серија од 7-0 на „црвената фурија“ за највисоки 10 разлика (5:15). Во првото полувреме Шпанија постигна 7 голови од контранапади.

На почетокот на вториот дел Раул почна со „втората постава“ од игра излегоа: Стоилов, Манасков, Георгиевски, Ристовски и додека Миркуловски воопшто е влезе во игра. И во составот на Шпанија ја немаше најдобрата постава на веќе решениот натпревар. Растеретени од се „главни“ беа голманите Перез и Митревски.

Најефикасни во нашиот тим беа Манасков и Стоилов со по 4 голови, а Митревски имаше 13 одбрани.

Утре е слободен ден. Македонија следниот натпревар го игра на 23.јануари (вторник) против Чешка од 20:30 часот.

На чело на табелата е Данска со 6 бодови , Шпанија и Германија имаат по 4, Македонија остана со 3, Чешка има 2, Словенија само 1 бод.

Коронавирус