сабота, 4. декември 2021. Вести денес: 82
home Ракомет

Македонија ја избегна Норвешка, ќе добиеме група во Австрија или Шведска

Македонија ја избегна Норвешка, ќе добиеме група во Австрија или Шведска

Европската куќа на ракометот објасни како ќе се одвива ждрепката за Европското првенство во 2020 година. Извесно е дека на 28 јуни во Виена, нашата селекција ќе биде класифицирана во вториот шешир пред извлекувањето, а со оглед на одредбите некои селекции да играат во градови кои се блиски до татковината, за да имаат голем број на навивачи, Македонија има две опции – да игра групна фаза во Австрија или Шведска.

Најдалечната норвешка опција е исклучена со оглед на тоа што Германија и Норвешка ќе играат во групата во Трондхајм, а двете се дел од вториот шешир, како и Македонија, и не може да бидат наши ривали во првата фаза.

Данска и Шведска се домаќини во Малме и Гетеборг и ако Македонија падне во една од овие две групи ќе патува во Скандинавија. Во „Малме Арена“ никогаш не сме играле, бидејќи не се квалификувавме за Светското првенство во 2011 година, а во Гетеборг игравме олимписки квалификации во април 2012 година.

Најдобрата и најблиската опција е Австрија и двата града од оваа земја во кои ќе се игра Европското првенство, Грац или Виена. Хрватска е носител во групата во Грац, а Австрија ќе игра во главниот град. Според голем број наши фанови Австрија е најдобра опција за нашата селекција, а и претседателот на федерацијата Живко Мукаетов вчера потврди дека заради можноста „Фалангата“ да биде побројна, Австрија е најдобра опција.

ИЗВОР: ГОЛ.МК

Коронавирус