понеделник, 13. јули 2020. Вести денес: 0
home Ракомет

Македонија го мина првиот тест: Ракометарите ја суредија Турција

Македонија го мина првиот тест: Ракометарите ја суредија Турција

Македонската ракометна репрезентација успешно ја мина првата контролна средба против Турција на подготовките за претстојното Европско првенство, откако славеше со 26-23.

Македонија го почна натпреварот со серија од 3-0, а првиот гол го прими во петтата минута а потоа константно ја држеше таа предност од 2-3 гола. Полувремето го привршивме онака како што го почнавме, со серија од 3-0 до 26. минута, која овозможи Македонија да замине на пауза со 15-11, највисоки дотогаш.

Македонија подобро го отвори второто полувреме, до 40. минута врза серија од 3-0 и дојде до највисоките 20-14. Тие шест разлика траеја неколку минути, а потоа настапи криза во црвено-жолтите редови. Избраниците на Данило Брестовац не постигнаа гол осум минути, Турција го искористи тоа да се врати во игра со низа од четири невозвратена голови и кога, конечно, ја прекинавме сушата погодивме за 23-20 на пет минути до крајот.

Турците не успеаја да сторат нешто повеќе, па Македонија на крајот славеше со 26-23.