среда, 8. февруари 2023. Вести денес: 90
Во живо

„Промените на дело“: Мицкоски во општина Петровец

АКТУЕЛНО

Огромен број човечки жртви во земјотресот, Турција поместена за три метри

home Ракомет

Македонија ги дозна можните противници во баражот за СП

Македонија ги дозна можните противници во баражот за СП

Женската репрезентација на Македонија утре ќе го добие својот противник во баражот за пласман на СП 2019 во Јапонија.

„Црвено-жолтите“ се дел од вториот шешир, а ќе играат против репрезентација од првиот шешир.

Прв шешир: Данска, Шпанија, Германија, Унгарија, Црна Гора, Норвешка, Словенија, Србија и Шведска.

Втор шешир: Австрија, Хрватска, Чешка, Полска, Белорусија, Исланд, Македонија, Швајцарија и Словачка.

Извлекувањето е закажано за утре, 15 декември во 16:30 часот во Париз.

Првиот бараж натпревар ќе се одигра во период меѓу 31 мај – 2 јуни 2019 година, додека реванш натпреварите се во период од 4 – 6 јуни 2019 година.

Победниците обезбедуваат пласман на СП во Јапонија што ќе се одржи од 29 ноември до 15 декември 2019 година.

МИА