вторник, 6. декември 2022. Вести денес: 157
Во живо

Свечена конференција по повод 25 години ОК на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорче Петров

home Ракомет

Македонија ги доби ривалите за ракометното СП 2019

Македонија ги доби ривалите за ракометното СП 2019

Македонската ракометна репрезентација во групната фаза на Светското првенство 2019 ќе се сретне со селекциите на Шпанија, Хрватска, Исланд, Бахреин и Јапонија.

На полудиригираното извлекување што денеска се одржа во Копенхаген, Македонија беше извлечена во групата Б, што значи дека своите натпревари ќе ги игра во градот Минхен во Германија.

Група А: Франција, Русија, Германија, Србија, Бразил, Кореја.
Група Б: Шпанија, Хрватска, МАКЕДОНИЈА, Исланд, Бахреин, Јапонија.
Група Ц: Данска, Норвешка, Австрија, Тунис, Чиле, Саудиска Арабија.
Група Д: Шведска, Унгарија, Катар, Аргентина, Египет, Ангола.

Според системот на натпреварување, најдобропласираните три селекции од секоја група ќе обезбедат пласман во следната фаза. Групата Б во која се наоѓа Македонија, ќе вкрсти со Групата А, а натпреварите во таа новоформирана Главна Група 1, ќе се играат во Келн.

За репрезентацијата на Македонија ова претставува шесто учество на Светските првенства и веќе четврто по ред. Мундијалот за првпат ќе се игра во две држави – Данска и Германија.

Qatar 2022