понеделник, 18. октомври 2021. Вести денес: 164
home Ракомет

Македонија домаќин на квалификацискиот турнир за СП

Македонија домаќин на квалификацискиот турнир за СП

Македонија ќе биде организатор на женскиот ракометен квалификациски турнир за настап на Мундијалот во 2021 година, откако претходно Грција се откажа од тоа право.

Нашата репрезентација ќе биде домаќин и на селекцииите на Литванија и Исланд во ноември. Двете најдобри селекции ќе обезбедат настап во бараж-мечевите на настап на Светското првенство.

„Жолто-црвените“ првиот натпревар ќе го играат против Исланд, а потоа во следните два дена и со Литванија и Грција. Бараж-двомечите ќе се играат во април следната година.

Светското првенство на програма е од 1 до 19 декември 2021 година во Шпанија. (MИА)

Локални избори 2021