вторник, 27. септември 2022. Вести денес: 39
home Ракомет

„Македонци, БРАВО“: Нашите судии прогласени за “најдобри играчи“ во финалето

„Македонци, БРАВО“: Нашите судии прогласени за “најдобри играчи“ во финалето

Моментот кога Начевски ги досуди „чекорите“ во 59-та минута на Игор Карачиќ ќе влезе во антологија на европските првенства, пишува реномираниот портал за ракомет „Balkan-handball“.

Ни требаше „бавно движење“ за да сфатиме дека хрватскиот играч од средниот ред влезе во лесен танц пред финесот, каде што бројот на чекори отиде на 5,6,7, бидејќи некои ТВ коментатори исто така беа сомнителни во размислувањето дека Марино Мариќ направил фаул во напад на блокада.

Порталот понатаму пишува: „Донесување на вистинска одлука, која во моментот не ги менува работите затоа што играчот е на 10 метри од голот и нападот е само на почеток, а повторно да се знае дека ќе има директно влијание врз резултатот на финалето на Европското првенство е дел од храброста и одговорноста што ја имаат судиите“.

Дури и најголемите поддржувачи на хрватскиот ракомет едноставно не можат да ја оспорат оваа одлукла. Дури и долгогодишното ракометна братство на Хрватите и Македонците не може да биде нарушена од нешто што е „чисто како солза“.

Во дуелот на две уморни исцрпени екипи на „Теле 2 арената“ во Стокхолм, најдобри актери беа судиите Начевски и Николов, пишува „Balkan-handball“.

Целата вест за нашите судии, прочитајте ја на „Balkan-handball“.

Коронавирус