вторник, 10. мај 2022. Вести денес: 98
home Ракомет

Лино Червар со подршка за Хрвоје Хорват

Лино Червар со подршка за Хрвоје Хорват

По сериозните критики од хрватските легенди за ракометниот селектор на Хрватска Хрвоје Хорват, поранешниот селектор Лино Червар застана во одбрана на својот претходник и долгогодишен соработник.

„Треба да се ​​даде шанса, но сериозна шанса на младите играчи. Треба конечно да престанеме да се сомневаме во младоста и да им дадеме одговорност. Тоа е единствениот начин да ги добиеме вистинските играчи. Јасно е дека во тимот треба да има поискусни играчи, како Мариќ, но овие играчи мора да бидат во синергија со овие млади момци. Мора да има хомогеност и неопходно е сите да дишат како еден.Сите го пцуеја Хорват поради Мараш, а тој Мараш мораше и претходно да биде во тимот. Кој би рекол пред натпреварот дека малиот Матео ќе игра вака и ќе постигне неколку важни голови? Лесно е да се биде паметен после натпревар. Не заборавајте дека оваа младина до самиот крај парираше против репрезентацијата која освои злато на последните две Светски првенства“, истакна претходникот на Хрвоје Хорват.

Коронавирус