четврток, 8. декември 2022. Вести денес: 72
home Ракомет

Лино Червар отпуштен од болница после оперативен зафат

Лино Червар отпуштен од болница после оперативен зафат

Проблеми за сега веќе поранешниот селектор на ракометната репрезентација на Хрватска Лино Червар не завршуваат после ракометниот Мундијал во Египет.

Трофејниот тренер во последниот период имаше здравствени проблеми, па беше приморан да замине не операција, која мина успешно по која Лино Червар веќе е на домашно лекување.

„Ми беа отстранети камења од бубрегот. Поминав четири дена во болница, ми ставија катетер, го проширија каналот. Моето семејство дојде да ме посети и претпоставувам дека сега сите тие проклети проблеми се завршени. Но, сè уште имам проблеми со грбот и дискот што ми удира по нервот. Морам да направам магнетна резонанца, па ќе видиме дали треба да направам уште една операција или ќе можеме да ја решиме со конзервативен метод“, рече Червар.

 

Qatar 2022