сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 48
home Ракомет

Лазаров со Нант до победа против Веспрем

Лазаров со Нант до победа против Веспрем

Француски Нант на Кире Лазаров славеше над унгарски Веспрем од (32-28) и се наоѓа пред второ учество на завршниот Ф4-турнир во историјата во ракометната Лига на шампиони .

Најдобар во победата на Нант беше Ривера со шест гола, додека втор стрелец беше Лазаров со четири погодка од девет обида, заедно со Пехмалбек и Балагер исто така со четири гола.

Играч на натпреварот беше голманот Емил Нилсен на Нант со 15 одбрани.

Кај Веспрем, Маргуч даде осум гола, пред Ненадиќ и Нилсон со по шест реализации.

Коронавирус