недела, 22. мај 2022. Вести денес: 0
home Ракомет

Лазаров: Не смееме да ја загубиме главата во овој хаос, мора да гледаме напред

Лазаров: Не смееме да ја загубиме главата во овој хаос, мора да гледаме напред

Македонскиот ракометен селектор Кирил Лазаров, во интервју за хрватски „Индекс“ зборуваше за настапот на Македонија на Европското првенство (ЕП) во ракомет, истовремено и за регуларноста на истото поради ситуацијата со коронавирусот.

„Ние исто како и Хрватска тргнавме во процес на подмладување. Имавме позитивни пред тргнувањето на Европското првенство, а поради повреди останавме без тројца важни ракометари. Така бевме натерани, сакале ние или не, да играме со децата. Имав шест играчи од по 20 години во составот, а сепак до 59. минута бевме во егал со Словенија и Црна Гора. Сепак, не вреди да плачеме, во денешно време секој ситуацијата ја толкува на различен начин, онака како што му одговара и според тоа каде го гледа својот интерес. Најважно е да не ја загубиме главата во овој хаос, мораме да ја прифатиме ситуацијата и да гледаме кон напред. Сите репрезентации со исклучок на Данска имаа многу проблеми во различни моменти од шампионатот, затоа мислам дека ова првенство е чудно и нерегуларно“, изјави Лазаров.

 

Коронавирус