среда, 22. март 2023. Вести денес: 64
home Ракомет

Лазаров: Ќе биде психолошки тежок натпревар, но ќе ја имаме громогласната фаланга

Лазаров: Ќе биде психолошки тежок натпревар, но ќе ја имаме громогласната фаланга

Македонија утре го игра првиот натпревар од втората фаза на Европското ракометно првенство кое се одржува во Хрватска.

Нашите момци утре на теренот ќе се сретнат со „Црвената фурија“, а капитенот на Македонија Кире Лазаров вели дека имале три дена за одмор по тешките натпревари во Загреб и влегуваат подготвени во овој натпревар.

-Мислам дека утре фалангата ќе пристигне во голем број, салата за разлика од Загреб е многу помала што значи дека ќе имаме уште погромогласна поддршка. Тоа е многу важен елемент за нас, нема да ни треба дополнителна мотивација, дури треба да се фокусираме да ги контролираме нашите емоции и чувства, да се концентрираме на она што треба да го правиме на терен. Играме против Шпанија која е една од топ 6 репрезентации во свет. Мислам дека имаме шанси да направиме позитивен резултат, ќе биде психолошки тежок натпревар, но ќе направиме се да се фокусираме да пружиме еден добар натпревар и имаме големи шанси да направиме позитивен резултат, вели капитенот Лазаров.

Македонија и Шпанија играат утре (21 јануари) со почеток во 20.30 часот.

loading...