понеделник, 8. март 2021. Вести денес: 0
home Ракомет

Кузмановски го напушта Магдебург, но кариерата ја продолжува во Германија

Кузмановски го напушта Магдебург, но кариерата ја продолжува во Германија

Македонскиот репрезентативец, Филип Кузмановски, се поврзува со позицијата организатор на играта во екипата на Хановер. На крајот од сезоната од тимот заминува ветеранот Мортен Олсен, па тоа ќе ослободи место, а наводно клубот размислува за ангажман на нашиот ракометар.

Пред 23-годишниот Македонец стојат имињата на Миха Зарабец и Сташ Скубе, но тешко дека тие би се одлучиле да ја продолжат кариерата во тим со квалитетот и рангот на Хановер. Неколку големи екипи ќе бидат конкуренти за бундеслигашот за потписот на овие двајца словенечки интернационалци.

Изненадувачка нова опција, како што пишуваат германските медиуми, е Кузмановски кој нема доволно минутажа во Магдебург. 198-сантиметри високиот играч пристигна во Бундеслигата минатата сезона и потпиша договор до 2022 година.

Неговата форма не ја радува македонската репрезентација, а подигрнување на истата е спречено од големата конкуренција. Тренерот Бенет Вигерт ретко му дава шанса и најчесто истата е кога натпреварите се веќе одлучени.

Останува да видиме дали талентираниот македонски репрезентативец ќе ја промени средината во наредниот период.

извор: gol.mk

Коронавирус