понеделник, 8. март 2021. Вести денес: 0
home Ракомет

Короната го нагриза и ракометот: Нема Ф4 во Келн во мај?!

Короната го нагриза и ракометот: Нема Ф4 во Келн во мај?!

Европската ракометна федерација (ЕХФ) се соочува со проблеми поради корнавирусот, па поради тоа постои можност завршниот турнир во Келн во Лигата на шампиони (ЛШ) да не се игра во мај, туку во август.

Опасниот вирус се рашири во целиот свет, па поради тоа се откажаа многу спортски настани, а дел од натпреварите се играат и без публика, а ЕХФ порача дека ќе се премести Ф4 во ЛШ на 22/23 август доколку не се подобри ситуацијата.

ЕХФ најави дека тоа важи и за женскиот Ф4-турнир во ЛШ, кој би требало да биде преместен од 8/9 мај за 5/6 септември, а истото е и за ЕХФ-купот, кој наместо на 23/24 мај би се одржал на 30/31 август.

Коронавирус