понеделник, 25. јануари 2021. Вести денес: 157
home Ракомет

Корона блокада за Вардар: Без натпревари до крај на годината – има дури 12 позитивни!

Корона блокада за Вардар: Без натпревари до крај на годината – има дури 12 позитивни!

Уште еден ракометар на Вардар од денеска е на листата на позитивни во тимот на Вaрдар, а со тоа бројката на играчи кои се позитивни на Ковид 19 се искачи на 11 ракометари и еден од физиотерапевтите.

Ова значи дека во следните две недели нема да може да се тренира односно да се работи во комплетен состав така што најверојатно до крајот на 2020 година нема да има повеќе натпревари за екипата на Вардар.

Тренерот на екипата, Стевче Алушовски се наоѓа во незгодна ситуација бидејќи и понатаму не може да одработи тренинзи како што планира односно постојано има прекини. Сето тоа влијае и на формата и на играта, а новата изолација само дополнително ги искомпликува работите, пишува 24Ракомет.

Сепак, постои мала надеж дека дел од ракометарите би можеле на тренинг, но индивидуален и тоа во теретана, но прво мора да се добие негативен тест, а тестирањето би требало да биде направено деновиве.

Целата вест прочитајте ја на 24Ракомет.

 

Коронавирус