вторник, 19. октомври 2021. Вести денес: 193
home Ракомет

Коралес играч на сезоната во СЕХА лигата, Јотиќ единствен вардарец во идеалниот тим

Коралес играч на сезоната во СЕХА лигата, Јотиќ единствен вардарец во идеалниот тим

По синоќешното финале во ракометната ракометна СЕХА лига во кое Веспрем го совлада Вардар со 35:27, беше прогласен „Ол-стар“ тимот на „фајналфор“ турнирот, како и МВП на сезоната.

За играч на сезоната 2019/20 е прогласен голманот на Веспрем, Родриго Коралес.

Чуварот на мрежата на унгарскиот тим се најде и во идеалниот тим на турнирот во Задар како најдобар голман.

За најдобро десно крило е прогласен Гашпер Маргуч (Веспрем)

Најдобро лево крило е Давид Мандиќ (Загреб)

Најдобар десен бек Хорхе Македа (Веспрем)

Најдобар среден бек: Ловро Јотиќ (Вардар)

Најдобар лев бек: Александер Шкурински (Мешков Брест)

Најдобар пивот: Андреа Оливер Нилсон (Веспрем)

Најдобар дефанзивец: Блаж Благотиншек (Веспрем).

Локални избори 2021