среда, 8. декември 2021. Вести денес: 117
home Ракомет

Кокшаров против Мотор шанса ќе им даде на помладите

Кокшаров против Мотор шанса ќе им даде на помладите

Тренерот на Вардар, Едуард Кокшаров во пресрет на задутрешниот меч од регионалната ракометна СЕХА лига против Мотор Запорожје, најави дека повеќе минутажа ќе добијат помладите.

– Колку што знаеме екипата на Мотор кај нас не доаѓа во најсилен состав. Ние имаме свои планови за овој меч. Сакам да им дадам повеќе минутажа на некои играчи, а некои да ги одморам. Тоа не значи дека се откажуваме од бодовите. Ние одиме на победа и три бода кои ни се многу важни во СЕХА лигата, рече Кокшаров на денешната прес-конференција.

На замор по напорните мечеви во Лигата на шампионите се пожали и капитенот Стојанче Стоилов.

– Не очекува дуел со Мотор по тешкиот меч во саботата со Кјелце. Играчите се изморени. Посебно оние што играат цела сезона и го носат главниот товар. Мислам дека може малку да се калкулира и да се одморат некои од нив. Во секој случај, играме дома и одиме на победа, потенцира Стоилов.

Токму Вардар и Мотор Запорожје се на водечките две позиции во А-групата од СЕХА лигата со по 15 бода од шест натпревари.

Коронавирус