вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 62
home Ракомет

Кирил Лазаров го објави списокот за ЕП за ракометари

Кирил Лазаров го објави списокот за ЕП за ракометари

Селекторот на машката ракометна репрезентација на Македонија, Кирил Лазаров го објави поширокиот список на ракометари за Европското првенство, кое во јануари следната година ќе се одржи во Словачка и Унгарија

На списокот на нашиот селектор се најдоа 35 ракометари, но поради ковид-протоколите на шампионатот, Лазаров не повика четворица ракометари кои беа предвидени во неговиот список.

  • Списокот на Кирил Лазаров за ЕП:

1. НИКОЛА МИТРЕВСКИ
2. МАРТИН ТОМОВСКИ
3. МАРКО КИЗИЌ
4. БОЈАН МАЏОВСКИ
5. ЦВЕТАН КУЗМАНОСКИ
6. ГОЦЕ  ГЕОРГИЕВСКИ
7. НЕНАД КОСТЕСКИ
8. МАРТИН ПОПОВСКИ
9. ТОМИСЛАВ ЈАГУРИНОСКИ
10. СТОЈАНЧЕ СТОИЛОВ
11. ЖАРКО ПЕШЕВСКИ
12. НИКОЛА МАРКОСКИ
13. МИХАИЛ АЛАРОВ
14. КРИСТИЈАН СИМОНОСКИ
15. ФИЛИП ТАЛЕСКИ
16. ФИЛИП КУЗМАНОВСКИ
17. МИХАЈЛО МЛАДЕНОВИЌ
18. ФИЛИП МИРКУЛОВСКИ
19. МАРКО МИШЕВСКИ
20. ГОРАН КРСТЕВСКИ
21. ДАРКО КОНДЕВ
22. ИГОР ЃОРГИЕВ
23. МАРКО СТОЈКОВИЌ
24. МАРКО МИТЕВ
25. МАРТИН ВЕЛКОВСКИ
26. МАРТИН СЕРАФИМОВ
27. КИРИЛ ЛАЗАРОВ (капитен)
28. ГОЦЕ ОЈЛЕСКИ
29. ГРАДИМИР ЧАНЕВСКИ
30. БЛАГОЈЧЕ ТРАЈКОСКИ
31. ТОШЕ ОНЧЕВ
32. ДАРКО ДИМИТРИЕВСКИ
33. КОСТАДИН ПЕТРОВ
34. СТЕФАН АТАНАСОВСКИ
35. АЛЕКСНДАР ПЕТКОВСКИ

Согласно регулативата на ЕХФ за заштита и превенција од ковид-19 за учество на шампионатот, долунаведените ракометари беа предвидени во списокот, но не ги исполнуваат условите за натпреварување:

• ЕМИЛИЈАН ЃОРГОВСКИ РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2
• ДАВИД САВРЕВСКИ РК ВАРДАР 1961
• ПАВЛЕ АТАНАСИЈЕВИЌ РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2
• ПЕТАР АТАНАСИЈЕВИЌ  РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2

Репрезентацијата на Македонија е во група A заедно со репрезентациите на Словенија Данска и Црна Гора. Натпреварите од група А ќе се одиграат во „Фоникс Арена“ во Дебрецен, Унгарија.

Распоред и термини на одигрување на натпреварите на машката сениорска репрезентација на Македонија:

13.01.2022 Словенија – Македонија (18:00 часот)
15.01.2022 Македонија – Црна Гора (18:00 часот)
17.01.2022 Македонија – Данска (20:30 часот)

Коронавирус