вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 155
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Ракомет

Кире Лазаров со четири гола ја отвори сезоната во Европската лига на ЕХФ

Кире Лазаров со четири гола ја отвори сезоната во Европската лига на ЕХФ

Францускиот ракометен тим на Нант со победа над Кокс од 40-28 го започна настапот во групната фаза на Европската лига на ЕХФ.

Гостите важеа за големи фаворити и тоа го потврдија на теренот на кој го надиграа противникот како во првото така и во второто полувреме.

Нант се избори за плус четири по првите 30 минути (18-14), предност која продолжи да ја зголемува и по паузата за убедлив триумф на крајот од 12 разлика. Нашиот репрезентативец и воедно селектор Кире Лазаров одигра без грешка и даде четири гола од четири обиди.

Нант во второто коло во ова натпреварување го дочекува германски Лемго.