вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 84
home Ракомет

Кире Лазаров: Имавме успешен тест кој ни кажува дека сме на добар пат

Кире Лазаров: Имавме успешен тест кој ни кажува дека сме на добар пат

Македонската ракометна репрезентација загуби со 29-26 на првиот од двата контролни натпревари против Србија, на кој селекторот Кире Лазаров тестира играчи исклучиво од домашната Супер-лига.

Ако се знае дека Србите настапија со бројни интернационалци јасно е дека македонскиот селектор може да биде задоволен од првото издание на своите избраници.

„Јас го доживеав натпреварот како официјален, на некој начин како квалификациски, и така се поставивме и така момците се однесуваа на терен и покрај тоа што лошо почнавме со сериозна негатива. Но, верував и знаев дека тоа се само почетни импресии кај играчите и дека ќе се вратат во игра. Ова е нова генерација, млади играчи кои немаат доволно минутажа во клубовите во текот на сезоната, и затоа може генерално да оценам дека имавме успешен тест кој ни кажува дека сме на добар пат“ – изјави Лазаров за ЕКИПА по мечот, притоа дополнувајќи:

„Можевме и до подобар резултат, но јас сум задоволен затоа што игравме против една квалитетна селекција на Србија со интернационалци кои се носители на играта во своите клубови“.

Комплетно превземено од ЕКИПА.мк

Коронавирус