среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 148
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Ракомет

Кил оди во Келн на Ф4, елиминиран моќниот ПСЖ

Кил оди во Келн на Ф4, елиминиран моќниот ПСЖ

Кил и ПСЖ одиграа спектакуларен натпревар во ревашот од четвртфиналето во Лигата на шампионите на кој после голема борба славеше Кил со 33:32 и обезбеди пласман во Келн. Судии на овој меч беа нашите најдобри арбитри и едни од најдобрите светски судии Ѓорѓи Начевски и Славе Николов.

Најефикасни во составот на Кил беа Ландин Јакобсен со седум гола и Рјанкин и Винцек кои постигнаа по шест гола. Во составот на ПСЖ најмногу се истакна Недим Ремили кој постигна осум гола, а одлична поддршка имаше од Жерард кој имаше 15 одбрани.

Коронавирус