четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 124
home Ракомет

Кил го елиминира ПИК Сегед, следува мега пресметка со ПСЖ

Кил го елиминира ПИК Сегед, следува мега пресметка со ПСЖ

Германскиот ракометен бундеслигаш Кил на домашен терен славеше над ПИК Сегед со (33-28) и со втората победа во вториот осминафинален дуел се пласира меѓу осумте најдобри во ракометната Лига на шампиони.

Одличен кај бундеслигашот беше Сагосен со девет гола, а Винчек и Екберг имаа по седум, додека кај ПИК Сегед, Радивојевиќ заврши со седум гола, пред Банхиди и Бомбач со по четири реализации.

Во четвртфиналето Кил го чека мега-пресметка со ПСЖ. Избраниците на Раул Гонзалез двоцифрено го поразија Целје на првиот натпревар, па реваншот ќе биде само рутина и не би требало да има никакво изненадување.

Коронавирус