петок, 29. јули 2022. Вести денес: 52
home Ракомет

Извлечени групите за новата ракометна сезона, Вардар и Еурофарм Пелистер носители

Извлечени групите за новата ракометна сезона, Вардар и Еурофарм Пелистер носители

Во седиштето на Ракометната федерација на Македонија (РФМ) попладнево со жрепка беа одредени групите за новата сезона во машката Суперлига.

Актуелниот шампион Вардар 1961 е во групата А, додека вицешампионот Еурофарм Пелистер е носител во групата Б.

Ракометната Суперлига во сезоната 2022/23 ќе ја сочинуваат 16 екипи поделени во две групи. Стартот е најавен за септември, а првопласираните четири екипи од секоја група ќе се пласираат во плеј-оф натпреварувањето, додека тимовите од петтото до осмото место ќе разигруваат за опстанок во плеј-аутот.

Група А: Вардар 1961, Бутел, Охрид, Прилеп, Струга, Алкалоид, Вардар Неготино, Куманово.

Група Б: Еурофарм Пелистер, Еурофарм Пелистер 2, Тиквеш, Пролет, Радовиш, Голден Арт, Јуниор КВ, Скопје.

Коронавирус