понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 180
home Ракомет

Извиѓач добра шанса за први СЕХА бодови на Металург оваа сезона

Извиѓач добра шанса за први СЕХА бодови на Металург оваа сезона

Македонскиот ракометен вицепрвак Металург средбата против Извиѓач од Босна и Херцеговина ја гледа како убава шанса за прв триумф во годинашното издание од регионалната СЕХА лига.

Помошник-тренерот Оливер Димитриоски и пикерот на Металург Милан Лазаревски веруваат дека и покрај многуте повредени играчи, може д асе освојат првите бодови.

– И екипата на Извиѓач исто така има загубено три натпревари во првите три кола. Кај нас и натаму најголем проблем се повредите и јас само се надевам дека ситуацијата ќе се среди до среда. Се надевам на позитивен резултат, иако тоа не ни е во преден план, туку создавање на тим кој ќе може да ги даде резултатите за неколку години, изјави Димитриоски на денешната прес-конференција.

Против Извиѓач ја гледам шансата за прва победа во оваа сезона. Победата ќе влијае на подигувањето на самодовербата на нашите играчи, а тоа е многу значајно. Ние сме благи фаворити, убеден сум дека ќе го запишеме првиот триумф, додаде Лазаревски.

Натпреварот Металург – Извиѓач се игра в среда во Скопје со почеток во 20:45 часот.

Коронавирус