вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 55
home Ракомет

Ивица Обрван во два дена доби две работи

Ивица Обрван во два дена доби две работи

Хрватскиот ракометен стратег Ивица Обрван долго беше без ангажман, а сега за два дена доби две работи.

Откако беше назначен за нов селектор на Босна и Херцеговина, денеска Обрван стана нов тренер на хрватскиот ракометен шампион ППД Загреб.

Последниот, а вкупно единаесетти пораз во Лигата на шампионите, значеше и одлука на Владо Шола да поднесе оставка на тренерската функција, по што раководството експресно најде замена.

Обрван втор пат ќе го води Загреб, а во претходниот мандат на клупата на хрватскиот првак успеа да ја победи Барселона.

Тој ќе биде трет тренер сезонава на оваа екипа, откако пред Шола, кратко функцијата ја извршуваше и Игор Вори.

Коронавирус