понеделник, 8. март 2021. Вести денес: 0
home Ракомет

ИХФ ги одложи ракометните квалификации за Олимписките игри

ИХФ ги одложи ракометните квалификации за Олимписките игри

Меѓународната ракометна федерација донесе одлука за одложување на квалификациите за Олимписките игри во Токио што требаше да се одиграат во април (мажи) и март (жени).

Новите термини ќе бидат дополнително одредени, во зависност од проценките за ситуацијата со коронавирусот.

– ИХФ сакаше натпреварувањата да се одржат во закажаните термини, но здравјето и сигурноста на ракометарите и ракометарките и сите учесници во натпреварите е од најголема важност за нас, се наведува во дописот на ИХФ.

Коронавирус