вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 111
home Ракомет

Хрватскиот инает посилен од Германскиот, Хрватска со сигурен пласман во полуфиналето

Хрватскиот инает посилен од Германскиот, Хрватска со сигурен пласман во полуфиналето

На две кола пред крајот на главната фаза на ЕХФ ЕУРО 2020 Хрватска е првата репрезентација која има сигурен пласман во полуфиналето, а интересно е што веднаш имаат и желба со кого би играле во финалето.

На новинарско прашање кого би посакале за противник во мечот за медал, еден од јунаците против Германија, голманот Марин Шего одговори:

“Нека биде Хрватска- Словенија”

Интересно е ова затоа што ЕП 2020 е прво на кое учествуваа сите екс-ЈУ репрезентации, а единствено Хрватска и Словенија обезбедија пласман во главната фаза на првенството.

Коронавирус