сабота, 15. мај 2021. Вести денес: 0
home Ракомет

Хрватска веќе доби еден трофеј, го има – МВП на ЕВРО 2020! (ФОТО)

Хрватска веќе доби еден трофеј, го има – МВП на ЕВРО 2020! (ФОТО)

По традиција, Европската ракометна федерација (ЕХФ) ги објави најдобрите ракометари на првенството на денот на големото финале. Во идеалниот тим има тројца, кои попладнево од 16 часот ќе се борат за златото и плус Домагој Дувњак, како МВП.

По обичај, ЕХФ објавува најдобар тим, а најкорисниот играч на првенството (МВП) не е во него и добива посебно признание. Тоа е Дувњак, средниот и лев бек на Хрватска, кој е една од најваните алки во тимот на Лино Червар. Toj постигна 31 гол на осум натпревари, но без него е незамислива и хрватската одбранбена зона 5-1, така што, јасно е зошто го доби ова признание.

Во идеалниот тим, пак, неговата позиција, централен бек, ја доби Игор Карачиќ, а најдобар лев бек е Сандер Сагосен, иако и самиот дејствува и на централната позиција. Шпанците имаат двајца претставници, Гонзало Перес де Варгас е најдобар голман, а Хорхе Македа десен бек на првенството. Втор Норвежанец е левото крило Магнус Јендал, десно крило е Словенецот Блаж Јанц, а најдобар пивот Бенче Банхиди од Унгарија. Германецот Хендрик Пекелер е најдобар дефанзивец.

Коронавирус