понеделник, 12. септември 2022. Вести денес: 118
home Ракомет

Хрватска го прекина ракометниот шампионат

Хрватска го прекина ракометниот шампионат

Хрватската ракометна јавност беше разбранувана со писмото од ракометниот клуб ППД Загреб упатено до останатите клубови (со исклучок на Нексе) со барање за прекин на првенството, а  денеска Хрватскиот ракометен сојуз (ХРС) донесе одлука за прекин на шампионатот во времетраење од еден и пол месец.

Со тоа ХРС го прифати барање на еден клуб, ППД Загреб, кој побара шампионатот да мирува додека играчите да се вакцинираат, а потоа од 19 мај до 30 јуни одново да се доигра шампионатот.

Коронавирус