среда, 5. октомври 2022. Вести денес: 0
home Ракомет

Хрватска, Франција, Шпанија и Македонија се единствените со две победи на ЕП досега

Хрватска, Франција, Шпанија и Македонија се единствените со две победи на ЕП досега
Team Macedonia during the EHF EURO Croatia 2018 - Preliminary round - Group C - Montenegro vs Fyr Macedonia in Arena Zagreb, Zagreb, Croatia, 15.1.2018, Mandatory Credit © HRS / Nebojsa Tejic

Фаворитите за медал и плус Македонија се единствените четири репрезентации кои по 2. кола забележаа две победи на Европското ракометно првенство (ЕП) кое е во тек во Хрватска.

Македонија е во друштво на Хрватска, Франција и Шпанија.

Хрватите денеска се среќаваат со Шведска во битката за опстанување на врвот. Франција за ривал ја има Белорусија, додека утре ќе има два големи дуели. Прво Македонија ќе ги одмери силите со составот на Германија, а потоа следува мечот Шпанија – Данска.

Доколку сите четири селекции успеа да победат на последните средби во првиот круг тогаш во следната фаза влагаат со по четири поени, а тоа значи и дека имаат најголеми шанси за пласман во завршницата односно во полуфиналето.

Како што е познато, Македонија в среда ќе игра против Германија од 18:15 часот.

Коронавирус