петок, 5. март 2021. Вести денес: 163
home Ракомет

Хрватите понижени, Данска чекори кон врвот

Хрватите понижени, Данска чекори кон врвот

Репрезентацијата на Хрватска го заврши настапот на Светското првенство во Египет откако во клучниот натпревар доживеа тежок пораз од Данска со 26-38.

Актуелниот светски и олимписки шампион беше без болниот Микел Хансен, но сите останати кои настапија одиграа максимално ангажиран и квалитетен натпревар и заслужено дојдоа до убедливата победа. Хрватите добро го почнаа мечот, во првите 20 минути често водеа со два разлика, но на полувреме Данска замина со +2 (17-15).

Вториот дел беше целосна спротивност на првото. Данска газеше, брзо направи двоцифрена предност и тотално го уништи големиот ривал. Јакобсен ги предводеше Данците со осум гола, Холм постигна шест, а Нилсен пет. Кај Хрватска, Мариќ беше најефикасен со шест гола.

Коронавирус