понеделник, 3. октомври 2022. Вести денес: 100
home Ракомет

Хорват го објави списокот на ракометери со кои ќе настапи во Монпеље

Хорват го објави списокот на ракометери со кои ќе настапи во Монпеље

Хрватската машка ракометна репрезентација во Монпеље ќе ги игра квалификациите за Летните Олимписки Игри (ЛОИ) во Токио, а новиот селектор Хрвоје Хорват го објави списокот на играчи..

На списокот од 21 ракометар се најдоа две крила кои играат во нашата држава Иван Чупиќ од Вардар и Златко Хорват од Металург се меѓу патниците. Хрватска на турнирот ќе се сретне со Франција,Португалија и Тунис.

Натпреварите ќе се играат од 12 до 14 март, а место на ЛОИ ќе обезбедат двете најдобри селекции во групата.

  • Список на играчи на Хрватска за турнирот:

1. Марин Шего (Монпелје)
2. Иван Пешиќ (Мешков Брест)
3. Мате Шуњиќ (Иври)
4. Иван Чупиќ (Вардар)
5. Златко Хорват (Металург)
6. Мануел Штрлек (Веспрем)
7. Давид Мандиќ (ППД Загреб)
8. Жељко Муса (Магдебург)
9. Марино Мариќ (Мелсунген)
10. Илија Брозовиќ (Хановер)
11. Крешимир Козина (Гепинген)
12. Лука Циндриќ (Барселона )
13. Домагој Дувњак (Кил)
14. Игор Карачиќ (Кјелце)
15. Марино Мамиќ (Лајпциг )
16. Халил Јагањац (Нексе)
17. Иван Мартиновиќ (Хановер)
18. Домагој Павловиќ (Мелсунген)
19. Лука Шебетиќ (Трембли)
20. Шиме Ивиќ (Елранген)
21. Матеј Хрстиќ (ППД Загреб)

Коронавирус