четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 115
home Ракомет

Хавиер Пасквал: Следните недели чекорите на трансфер пазарот ќе бидат посигурни

Хавиер Пасквал: Следните недели чекорите на трансфер пазарот ќе бидат посигурни

Познатиот кошаркарски стручњак, Хавиер Паскал, кој ја извршува тренерската функција во Зенит, смета дека поради пандемијата на коронавирус и суспензијата на сезоната 2019/20, клубовите не се толку активни на пазарот за трансфери како порано.

– Постојат клубови како Милан или Олимпијакос кои сега се агресивни на пазарот. По сите овие проблеми со пандемијата, многу екипи размислуваат што да направат, да ги проценат економските загуби и сè уште чекаат за нивниот буџет за сезоната. Некои екипи веќе преземаат чекори и собираат одлични ростери. Пазарот постепено се движи, бавно, но се движи, така што сите тимови мора да бидат подготвени за поактивно делување во следниот период, изјави Паскал.

Пазарот е сè уште мирен, но мислам дека веќе следната недела чекорите ќе бидат посигурни, додаде шпанскиот тренер.

Коронавирус