понеделник, 26. септември 2022. Вести денес: 40
home Ракомет

Германците го објавија списокот на ракометари со кои ќе настапат на олимписките квалификации

Германците го објавија списокот на ракометари со кои ќе настапат на олимписките квалификации

Германскиот селектор на машката ракометна селекција на оваа земја Алфред Гисласон ја објави листата од 18. ракометари со кои ќе игра на олимписките квалификации во март з апласман на ПИ во Токио.

Во составот на Германија се враќаат Винчек, Вајде, Хејман, Пекелер и Вајнхолд. Од списокот се изоставени Колбахер и Лемкер, како и ракометарот на македонскиот ракометен шампион Вардар Кристијан Дисингер.

Германците ќе играат во група заедно со Шведска, Словенија и Алжир а според пропозициите првопласираните две екипи од групата ќе обезбедат место на олимпискиот турнир.

 

Коронавирус