петок, 20. мај 2022. Вести денес: 133
home Ракомет

Франција освои бронзен медал на ЕП во Хрватска

Франција освои бронзен медал на ЕП во Хрватска

Франција го освои утешниот бронзен медал на Европското првенство во Хрватска, откако успеа да го издржи силниот финиш на Данците за 32:29 победа над Данска.

Французите рано стигнаа до предност од два гола, меѓутоа при крајот на полувремето Данците повторно се вратија израмнети. Откако резултатот беше 11:11, Карабатиќ постигнува два гола за да ја врати предноста на +2 (13:11) за на полувреме да се отиде со 17:14 предност на „триколорите“.

Коронавирус