вторник, 24. мај 2022. Вести денес: 82
АКТУЕЛНО

СПЦ ја призна автокефалноста на МПЦ-ОА

home Ракомет

ФОТО: Скандалозен потег на Червар во последните моменти од мечот со Белорусија

ФОТО: Скандалозен потег на Червар во последните моменти од мечот со Белорусија

Иако многуммина мислеа дека вечерашниот меч во загрепска Арена ќе биде само формалност за Хрватите, сепак Белорусите им пружија голем отпор на Хрватите. Хрватските ракометари во инфаркт меч кој штотуку заврши во Загреб на „мускули“ успеаја да ја совладат Белорусија со 25:23.

Хрватските навивачи трепереа до последниот момент на мечот, откако Белорусите успеаја да израмнат на 23:23 на само две минути до крајот.

После ова нападот на Хрватите заглави, судиите ја подигнаа раката, па спас се бараше во Лука Циндриќ. Тогаш на сцена стапи плејмејкерот на Вардар, кој сам ја проби белоруската одбрана и погоди за 24:23.

Во последниот напад Белорусите не успеаја да упатат удар кон хрватскиот гол, па по пасивниот напад топката им беше одземена.  Белорусите имаа акција за израмнување на 24:24, но пред истата да биде прекината поради пасивен напад, имаше еден недозволен потег на Лино Червар кој понесен од еуфоријата и драматичната завршница, одлучи да му попречува на десниот бек на Белорусите.

Хрватскиот селектор го чуваше Артур Карвацки, а за ваквиот свој потег експресно наиде на исклучително многу негативни коментари на социјалните мрежи каде ракометните фанови го осудуваат за ваквата реакција…

Конечните 25:23 ги постави Марко Копљар со гол во псоледните моменти од мечот.

Коронавирус