вторник, 24. ноември 2020. Вести денес: 0
home Ракомет

„Фитиљ“ распали, Магдебург ќе игра во Европа

„Фитиљ“ распали, Магдебург ќе игра во Европа

Македонскиот репрезентативец Филип Кузмановски ја одигра најдобрата партија откако е член на бундеслигашот Магдебург.

Неговиот тим славеше против полскиот Горњик Забже со убедливи 37-26 во реванш дуелот од третото квалификациско коло во ЕХФ Купот.

Кузмановски беше меѓу најзаслужните за големата победа и постигна шест голови од девет обиди. Со овој триумф Магдебург го потврди местото во групната фаза од второто по ранг европско натпреварување.

 

Коронавирус