сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 116
home Ракомет

Филип Јуха е нов тренер на Кил

Филип Јуха е нов тренер на Кил

Во наредната сезона прв тренер на германскиот ракометен клуб Кил ќе биде поранешната ракометна звезда на Чешка, Филип Јиха.

Јиха играчката кариера ја заврши во Барселона, но потоа веднаш пристигна во Кил каде што беше помошник на Гисласон кој германскиот тим го водеше вкупно 11 години.

Сезоната во Бундес лигата започнува на 25 август каде Кил за противник во првото коло ќе ја има екипата Гепинген на домашен терен,по што следи и настапот на Супер Глоуб кој ќе се одржи во Саудиска Арабија и каде ќе учествува и европскиот шампион Вардар.

Коронавирус