петок, 30. септември 2022. Вести денес: 104
home Ракомет

„Фалангата“ од дијаспората се мобилизираше, автобусите од Македонија ги тресат на граница (ФОТО)

„Фалангата“ од дијаспората се мобилизираше, автобусите од Македонија ги тресат на граница (ФОТО)

Македонската ракометна репрезентација се очекува да има голема поддршка на првиот натпревар на Европското првенство против Словенија кој стартува од 19:30 часот и се игра во загрепска „Арена“, објави порталот Спортклуб.

Дел од навивачкиот кордон од Македонија кој патува во сопствена режија со приватни автомобили веќе пристигна во хрватската престолнина, а македонските ракометари ќе имаат поддршка и од дијаспората, поточно од „Фалангата“ од Виена која тргна на пат кон Хрватска.

Исто така, се очекуваат четири автобуси навивачи кои се тргнати од Македонија во секој момент да пристигнат во Загреб. Нивното доаѓање требаше да се случи порано, но истите биле задржани на граница каде биле претресувани. Се очекува да пристигнат во фан-зоната во Загреб која ќе биде отворена од 15:00 часот.

Коронавирус