петок, 24. јуни 2022. Вести денес: 0
home Ракомет

Еве од колку часот ќе се играат натпреварите на Македонија

Еве од колку часот ќе се играат натпреварите на Македонија

Ракометната репрезентација на Македонија сепак ќе учествува на Светското првенство кое од утре ќе се одржува во Египет.

Светската ракометна федерација ја постави Македонија за прва резерва, а откако денеска Чешка и официјално го откажа настапот поради премногуте позитивни случаи на коронавирус, избраниците на селекторот Данило Брестовац, сепак ќе настапат на Мундијалот во Египет.

Ракометарите беа во исчекување на оваа одлука и бидејќи го имаа статусот на прва резерва, тие се тестираа на коронавирус и резултатите беа негативни.

Македонија првиот натпревар на ракометниот Мундијал ќе го игра веќе в четврток (19 часот) против Шведска, а во групата се наоѓаат и уште селекциите на домаќинот Египет и Чиле со кого изминатата недела одигравме два контролни натпревари во Скопје.

Коронавирус