понеделник, 21. јуни 2021. Вести денес: 28
home Ракомет

Еурофарм Пелистер снема сила во финишот и загуби кај ППД Загреб

Еурофарм Пелистер снема сила во финишот и загуби кај ППД Загреб
VJERAN ZGANEC ROGULJA

Ракометниот клуб Еурофарм Пелистер од Битола доживеа пораз од 26-23 на гостувањето против Загреб, во рамките од СЕХА-лигата.

Ракометарите од Битола имааат заѓто да жалат затоа што имаа и позитива од пет гола разлика,но на крајот мечот го загубија.

 Кај ППД Загреб прв стрелец беше Буриќ со пет погодоци, а на голот одличен беше Ашанин со седум интервенции.

Пелистерци на отворањето на сезоната во СЕХА лигата извојуваа победа на свој терен против Металопластика, додека следниот натпревар го играат кон крајот на овој месец, во Битола против Татран Прешов. Во меѓувреме ќе се сконцентрираат на натпреварите во Европската лига, а за прв противник оваа година го играат тимот на Татабања, против кого во салата „Боро Чурлевски“ ќе се судрат на 10 и 11 февруари.

ЕУРО 2020

Македонија