вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 20
home Ракомет

ЕП ракомет: Шпанија убедлива против Германија во дербито на денот

ЕП ракомет: Шпанија убедлива против Германија во дербито на денот

На Европското ракометно првенство во текот на денешниот ден се одиграа шест натпревари, а саботната програма заврши со дербито меѓу Шпанија и Германија кое им припадна на Шпанците.

Покрај Шпанија со максимален учинок по две рунди е и Хрватска.

Постигнати резултати и табели:

Хрватска – Белорусија 31:23
Црна Гора – Србија 22:21.
Табела А-група: Хрватска 4 бода, Белорусија и Црна Гора по 2, Србија 0.

Летонија – Холандија 24:32
Шпанија – Германија 33:26.
Табела Ц-група: Шпанија 4 бода, Германија и Холандиоја по 2, Летонија 0.

Унгарија – Русија 26:25
Данска – Исланд 30:31.
Табела: Исланд и Унгарија по 2 бода, Данска и Русија без освоен бод.

Коронавирус