среда, 28. септември 2022. Вести денес: 138
home Ракомет

ЕП ракомет 2018: Раул го објави конечниот список

 Селекторот на македонската ракометна репрезентација Раул Гонзлаес денеска го објави списокот од 19 ракометари што ќе патуваат на Европското првенство во Хрватска.
ЕП ракомет 2018: Раул го објави конечниот список

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Раул Гонзлаес денеска го објави списокот од 19 ракометари што ќе патуваат на Европското првенство во Хрватска.

На списокот на шпанскиот стручњак се најдоа:

голмани: Борко Ристовски, Никола Митревски, Златко Даскаловски;

бекови: Кирил Лазаров, Филип Миркуловски, Филип Талески, Филип Лазаров, Немања Прибак, Мартин Велковски, Филип Кузмановски;

крила: Дејан Манасков, Гоце Георгиевски, Мартин Поповски, Гоце Ојлески;

пивоти: Стојанче Стоилов, Жарко Пешевски, Никола Маркоски;

одбрана: Аце Јоновски, Велко Марковски.

Утре рано изутрина македонската експедиција заминува за Загреб, каде на 13 јануари ќе го одигра првиот натпревар од групата против селекцијата на Словенија. Во Ц-групата се уште и Црна Гора и Германија, со кои Македонија се среќава на 15, односно 17 јануари.

Коронавирус