недела, 12. јули 2020. Вести денес: 92
МЕГА БОМБА

Нуклеарна бoмба: Заев зема рeкет од 6 милиони евра! (АУДИО)

home Ракомет

ЕХФ и официјално го потврди пласманот на Македонија на ЕП 2020 (ФОТО)

ЕХФ и официјално го потврди пласманот на Македонија на ЕП 2020 (ФОТО)

Вчера заврши главната рунда на Европското ракометно првенство по која познати се четирите репрезентации кои ќе играат во полуфиналето, како и двете селекции кои ќе се борат за 5.место на турнирот.

Европската ракометна федерација (ЕХФ) денеска и официјално го објави пласманот на репрезентациите од 7-то до 24-то место на континенталниот собир на најдобрите. Потврден е конечниот ранкинг на Македонија на 15.место, откако освоивме само два бода или една победа, а имавме и гол-разлика од -2. Нашата селекција се најде зад Франција, која исто така оствари само една победа на турнирот, но е подобро пласирана поради подобрата гол-разлика од +3.

Историски гледано ова е најлошиот ранкинг на Македонија на едно Европско првенство. Иако на првото учество на ЕП во 1998 година бевме последни, тогаш учествуваа само 12 репрезентации.

Парламентарни избори 2020