среда, 3. март 2021. Вести денес: 0
home Ракомет

Дувњак објасни што треба да поправи Хрватска ако сака да го освои златото на ЕП

Дувњак објасни што треба да поправи Хрватска ако сака да го освои златото на ЕП

Хратската ракометна репреентација во недела од 16.30 часот против Шпанија ќе игра во финалето на Европското првенство (ЕП) во Стокхолм.

Тоа ќе биде прво финале на Хрватска по десет години, а мечот против Шпанија го најави Домагој Дувњак, кој откри што треба да се поправи во играта.

„Искрено, се испразнивме, но денеска имаме слободен ден и можност да се подготвиме за финале. Мора да одиграме фантастично и да дадеме максимум од себе, а јас се надевам на победа. Тргнавме против Шпанија со 5-1 одбрана и успеаа да не растурат во првите минути. Потоа ја променивме одбраната во 6-0 и ни тргна, па мислам дека треба да го анализираме мечот и токму играта во дефанзива да ја поправиме“, порача Дувњак.

Коронавирус