петок, 30. септември 2022. Вести денес: 141
home Ракомет

Душебаев се огласи пред судирот меѓу Шпанија и Македонија

Душебаев се огласи пред судирот меѓу Шпанија и Македонија
Spain's Alex Dujshebaev (R) in action against Viachaslau Shumak of Belaurs during 24th Men's Handball World Championship match between Spain and Belarus at the Duhail Handball Sports Hall, Doha, Qatar, 16 January 2015. Qatar 2015 via epa/Armando Babani

-Македонија игра сензационален турнир, го има еден од најдобрите тренери во светот, и мислам дека тоа ќе биде еден неизвесен натпревар, вели шпанскиот десен бек кој македонската јавност добро го знае, Алекс Душебаев.

Душебаев дели дека Македонците ќе влезат во групата со три бода, што секако ќе биде посебен предизвик за Шпанија.

-Имаме неколку дена да се подготвиме. Во добра позиција сме, тренерот добро го поставува натпреварот. А во недела навечер ќе излеземе со сите расположиви сили против Макеоднија, вели Душебаев.

Шпанија е една од ретките селекции против кои засега немаме реализирано победа на некое големо натпреварување.

Коронавирус