четврток, 1. октомври 2020. Вести денес: 126
home Ракомет

Досегашни освојувачи на шампионскиот трофеј на СП ракомет

Досегашни освојувачи на шампионскиот трофеј на СП ракомет

Во Берлин денес ќе биде отворен 26. ракометен Мундијал. Трофејот ќе го брани репрезентацијата на Франција.

Досегашни победници на Светските ракометни првенства:

2017 година – Франција
2015 – Франција
2013 – Шпанија
2011 – Франција
2009 – Франција
2007 – Германија
2005 – Шпанија
2003 – Хрватска
2001 – Франција
1999 – Шведска
1997 – Русија
1995 – Франција
1993 – Русија
1990 – Шведска
1986 – Југославија
1982 – СССР
1978 – Западна Германија
1974 – Романија
1970 – Романија
1967 – Чехословачка
1964 – Романија
1961 – Шведска
1958 – Шведска
1954 – Шведска
1938 – Германија. 

МИА

Коронавирус