недела, 22. мај 2022. Вести денес: 67
home Ракомет

Данска сe пласираше во полуфиналето на ЕП

Данска сe пласираше во полуфиналето на ЕП

Репрезентацијата на Данскаја славеше убедлива победа од 35:23 над селекцијата на Холандија на ЕП во ракомет. По оваа победа, Данска и дефинитивно се чекираше во полуфиналето.

Гидсел одигра натпревар без грешка за Данците во кој постигна девет погодоци, додека седум пати прецизни беа Микел и Јохан Хансен.

Во редовите на Холандија во отсуство на Смитс, најдобар поединец беше Баијенс со шест постигнати голови.

Коронавирус